CO TO SĄ BACHANALIA

Bachanalia Fantastyczne to jedna z najstarszych w kraju imprez dla miłośników fantastyki, organizowana przez drugie najstarsze stowarzyszenie fanów fantastyki w Polsce (pozdrawiamy ŚKF!). W tym roku zapraszamy już na 37. edycję naszego festiwalu, który organizowany był jest i będzie w Zielonej Górze.

Pełna nazwa Bachanaliów to Ogólnopolski Festiwal Miłośników Fantastyki Bachanalia Fantastyczne, ale równie dobrze można śmiało posługiwać się nazwą „konwent”. 

Podczas Bachanaliów Fantastycznych organizujemy dla naszych uczestników bloki tematyczne, tak aby każdy znalazł coś dla siebie: od wielkiego Games Roomu z blisko 500. grami, przez panele i prelekcje z pisarzami, sesje RPG, konkursy wiedzy o popkulturze, literaturze czy filmie, kończąc na stale powiększającej się ofercie bloku kultury wschodniej. 

Przez lata Bachanalia Fantastyczne organizowane były w różnych lokalizacjach w Zielonej Górze: w szkołach, w siedzibie Zielonogórskiego Klubu Fantastyki “Ad Astra” przy ul. Fabrycznej oraz na Uniwersytecie Zielonogórskim, na który powróciliśmy w 2021 roku. 

Nasza impreza odbywa się co roku jesienią, a uczestniczy w niej ok. 500-850 gości z Polski, w tym wielu uznanych pisarzy, rysowników, komiksiarzy, tłumaczy, naukowców. Gościli u nas między innymi: Maciej Parowski, Peter Watts, Witold Jabłoński, Jakub Ćwiek, Marek Huberath, Andrzej Ziemiański, Ian R. MacLeod, Bogusław Polch, Jacek Rodek, Ondrej Neff, Arnold Mostowicz, Łukasz Orbitowski, Jarosław Grzędowicz, Francois Launet, Maja Kossakowska, Eugeniusz Dębski, Jacek Inglot, Andrzej Drzewiński, Rafał Dębski, Marek Oramus, Grzegorz Janusz, Michał Cetnarowski, Piotr Cholewa, Robert Wegner, Rafał Majka, Bartek Biedrzycki, Rafał Kosik, Piotr Kosek, Krzysztof Koziołek, Michał Cholewa, Tomasz Niewiadomski i wielu wielu innych.