Gość23

Wołodymyr Areniew

W piątkowy wieczór przed Wami pierwszy z bachanaliowych gości: WOŁODYMYR ARIENIEW!
Pisarz, scenarzysta, redaktor, wykładowca. Autor kilkudziesięciu książek zarówno dla dorosłego audytorium, jak i dla dzieci i młodzieży. Jego utwory przełożono na angielski, estoński, chiński, litewski, niemiecki, polski i francuski. Powieści „Душниця” oraz „Порох із драконових кісток” trafiły do zestawienia lektur, rekomendowanych dla szkół przez ukraińskie Ministerstwo Oświaty.
Od 2004 r. aktywnie uczestniczy w międzynarodowych literackich festiwalach fantastyki, zajmuje się promocją fantastyki ukraińskiej za granicą i zagranicznej (w pierwszym rzędzie – polskiej) w Ukrainie. Jest współautorem idei – razem z Oleną Głuszczenko – oraz jednym z uczestników projektu wizualnego „Ukraina czyta Lema” (2016), realizowanego przy wsparciu Instytutu Polskiego w Kijowie). Od wiosny 2022 r. nagrywa cotygodniowy, autorski podcast dla sekcji ukraińskiej Polskiego Radia.
Pracował i pracuje jako konsultant/redaktor serii fantastyki zagranicznej w wydawnictwach „Зелений пес” (seria „Іноземний легіон”), „Видавництво Жупанськогo” (seria „Амальгама”), „АССА” i innych. Zredagował i opatrzył komentarzami pierwszą kolekcję dzieł Stanisława Lema w języku ukraińskim (seria „П’ятикнижжя Лемове” w wydawnictwie „Навчальна книга Богдан”).
Zredagował szereg zbiorów i antologii, w tym – pierwszą retrospektywną antologię ukraińskich opowiadań fantastycznych „Język Babilonu” (wydanie polskie – 2022 r., rozszerzone wydanie ukraińskie zaplanowane jest na 2023 r.).

Możliwość komentowania Wołodymyr Areniew została wyłączona